VÝŽIVA ROSTLIN

Výživa rostlin - minerální látky a jejich úloha

Výživa rostlin se skládá ze šesti základních živin (dusíku, fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku, síry) a ze stopových prvků (mědi, železa, manganu, molybdenu, zinku, chlóru, bóru). Stopové prvky mají u rostlin podobnou funkci jako vitamíny v lidském organismu.

Následující přehled Vám může pomoci s výběrem hnojiva.

dusík (N)

Dusík je prvek působící na růst rostliny, podporuje tvorbu nových výhonů a chlorofylu. Příliš mnoho dusíku vyvolává nepřirozeně silný vzrůst, pletiva jsou zbujelá, listy měkké a náchylné k chorobám. Při nedostatku dusíku růst rostliny ustává a listy žloutnou.

fosfor (P)

Fosfor zajišťuje zdravý vývin kořenů, tvorbu pupenů, vyzrávání plodů a semen. Rostliny okrasné květy vyžadují hnojiva s větší dávkou fosforu, Příliš mnoho fosforu porušuje látkovou výměnu a brzdí růst a vývin kořenů. Nedostatek fosforu snižuje násadu květů, listy mají červenohnědé zbarvení.

draslík (K)

Draslík má velmi důležitou úlohu při fotosyntéze a vodním hospodářství rostlin. Zpevňuje pletiva a zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám a škůdcům. Nedostatek draslíku vyvolává poruchy růstu a chlórózy starších listů rostlin.

hořčík (Mg)

Hořčík podporuje tvorbu listové zeleně. Při nedostatku hořčíku listy žloutnou, přičemž listové nervy zůstávají zelené.

vápník (Ca)

Vápník působí nepřímo na výživu a celkový zdravotní stav rostlin.

síra (S)

Síra je stavební látkou důležitých sloučenin. Nedostatek síry vyvolává chlórózy mladých listů. Nadbytek síry je relativně neškodný.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky